Program 2017/18

MANDAGE – start 28. august
Sportscentrum – Industrivej 8 – 6200 Aabenraa

16.15 – 17.00 Børne show hold – Børnehavebørn og 0. klasse
17.00 – 17.45 Junior show hold – Hip-Hop m.m. 1. – 4. klasse
17.45 – 18.30 Ungdom show hold – Hip-Hop m.m. 5. – 9. klasse
18.30 – 19.20 Voksen pardans begynder – Standard og latin samt festdanse
19.20 – 20.10 Voksen pardans viderekomne – Standard og latin samt festdanse
20.10 – 21.00 Voksen pardans øvede – Standard og latin samt festdanse

TIRSDAGE – start 29. august

17.00 – 17.45 Seje Drenge – En blanding af Hip-Hop og Break Dance
17.45 – 18.30 Freestyle – All styles. Her lærer du at freestye til forskelligt musik.

18.30 – 19.30 Sport Disco (Solo og Duo) (SPORTSHOLD)
19.30 – 20.30 Showdance/Moderne/Jazz (SPORTSHOLD)

TORSDAGE – start 31. august

17.00 – 18.00 Smallgroup Junior
18.00 – 19.00 Teambattle Junior

19.00 – 20.00 Smallgroup eller Teambattle Voksen
20.00 – 20.45  Voksen Hip-Hop  

FREDAGE – start 1. september

Sal 1
16.30 – 17.30 Sport Hip-Hop Solo og Duo – Begynder/Rekruttering
17.30 – 18.30 Sport Hip-Hop Solo – Talent/Konkurrence/S. Konkurrence/Star
18.30 – 19.30 Sport Hip-Hop Duo – Talent/Konkurrence/S. Konkurrence/Star/S. Star
19.30 – 20.30 Sport Hip-Hop Solo – Super Star
20.30 – 21.30 Battle Solo (Div. stilarter House, Ragga, R&B, Oldschool, Dubstep, Popping, Krump) 

Sal 2
 
18.30 – 19.30 Drop in (Se kalender på abdance.dk)
19.30 – 20.30 Drop in (Se kalender på abdance.dk)

Sports Centrum

TIRSDAGE – start 29. august
SFS hallen – Borgmester Andersens Vej 100 – 6400 Sønderborg

16.15 – 17.00 Børne show hold – Børnehave børn og 0. klasse
17.00 – 17.45 Seje drenge – En blanding af Hip-Hop og Break Dance KUN adgang for drenge
17.45 – 18.30 Girly teens – 1. – 4. Klasse 
18.30 – 19.15 Ungdom show hold – Hip-Hop m.m. 5. – 9. klasse
19.20 – 20.10 Voksen pardans begynder – Standard og latin samt festdanse
20.10 – 21.00 Voksen pardans viderkommende – Standard og latin samt festdanse
21.00 – 21.50 Voksen pardans øvede – Standard og latin samt festdanse

SFS Hallen

Onsdage – start 30. august
Tønder Hallerne – Sønderlandevej 4-6 – 6270 Tønder

17.00 – 17.45 Børne show hold – Børnehavebørn og 0. klasse
17.45 – 18.30 Junior show hold  – Hip-Hop m.m. 1. – 4. klasse
18.30 – 19.15 Ungdom show hold – Hip-Hop m.m. 5. – 9. klasse
19.20 – 20.10 Voksen dans rutine Standard og latin samt festdanse
20.10 – 21.00 Voksen dans begynder – Standard og latin samt festdanse

Tønder Hallerne

Torsdage – start 31. august
Skydepavillionen – Gammelting 7A – 6100 Haderslev

17.00 – 17.45 Børne show hold – Børnehave børn og 0. klasse
17.45 – 18.30 Junior show hold – Hip-Hop m.m. 1. – 4. klasse
18.30 – 19.15 Ungdom show hold – Hip-Hop m.m. 5. – 9. klasse

19.15 – 20.00 Voksen Hip Hop 

Skydepavillionen

TIRSDAGE – start 29. august
Sportscentrum – Industrivej 8 – 6200 Aabenraa

18.30 – 19.30 Sport Disco (Solo og Duo)
19.30 – 20.30 Showdance/Moderne/Jazz


TORSDAGE
– start 31. august

17.00 – 18.00 Small Group 
18.00 – 19.00 Teambattle Junior
19.00 – 20.00 Small Group  eller Teambattle Voksen

 

FREDAGE – start 1. september

Sal 1
16.30 – 17.30 Sport Hip-Hop Solo og Duo – Begynder/Rekruttering
17.30 – 18.30 Sport Hip-Hop – Talent/Konkurrence/S. Konkurrence/Star
18.30 – 19.30 Sport Hip-Hop Duo -Talent/Konkurrence/S. Konkurrence/Star/Super Star 
19.30 – 20.30 Sport Hip-Hop Solo – Super Star
20.30 – 21.30 Battle Solo (Div. stilarter House, Ragga, R&B, Oldschool, Dubstep, Popping, Krump)

Sports Centrum